Jak pečovat o kuřátka


Převoz kuřátek k Vám domů.

   Nejprve začneme převozem. Kuřátka dostanete do vhodné krabičky tak, aby nebyla moc velká, ale ani moc malá a to proto, aby se v ní cestou kuřátka "nepotloukla". Přivezete-li si na přepravu svoji krabičku, budu ráda, bude-li velká nebo malá, tak nevadí, bude vyměněna podle potřeby za vhodnější.

   Vaše cesta domů, by měla být opravdu velice pomalá a opatrná, aby se kuřátka vzájemně nepošlapala nebo si něco nezlomila...

   Převoz kuřátek je vhodný nejdříve ve třetím dni stáří. To mají v bříšku ještě zbylou zásobu z vajíčka - ze žloutku a přesto se již pevněji drží na nohou. Pokud ovšem pojedete dálkovou trasu domu s kuřátky, počítejte s tím, že cestou je dobré zastavit, dát jim přístup k vodě a krmení. Převoz týdenních kuřátek už bývá bezproblémový. 

   Ovšem pozor!!!! je nutné myslet na vhodné teplo.... v chladném období v autě dostatečně zatopte, dejte kuřátka společně s krabicí na podlahu spolujezdce a pozorujte jejich chování, zda jim je zima nebo teplo (popsáno níže). Převážíte-li kuřátka ve velkých teplech, zapněte klimatizaci na vhodnou teplotu. Na kuřátka by nemělo foukat napřímo.

   U nás mají v odchovně teplotu 34°C, je důležité tuto podobnou teplotu zachovat, jak jim bude zima, či dokonce nastydnou, tak hrozí, že Vám budou v nejbližších dnech umírat.

Jak o kuřátka pečovat

   Kuřátka mají u nás pohodový řád. Nebudíme je a ani nenutíme do jídla. Pokud je vše tak, jak má být, kuřátka znají, kdy je čas se jít najíst či napít.

   Sledujte jejich stolici, která hodně napoví o kvalitě a spokojenosti se stravou.

   Jejich činnost v prvních dnech je totiž velice jednoduchá: důležité je pro ně teplo, sucho, najíst se, napít se, vykakat a hooodně odpočívat. Důležitá je samozřejmě čistota.

   Tedy pokud si od nás kupujete kuřátka, jsou zvyklá na kvalitní krmivo K1 s neomezeným přístupem a v neomezeném množství.
   Mají čistou vodu s příměsí jablečného octa v poměru 1 lžíce octa na 1L vlažné vody (místo octa lze podávat acidomid dle doporučeného dávkování). Alespoň jednu z těchto variant doporučuji. Vytváří to kuřátkům v bříšku prostředí nevhodné pro bakterie a snižuje se tak úhyn na kokcidie atd.... nemusí být podáváno každodenně. (Proti kokcidiím mohu naočkovat - Livacox Q na Vaše přání). Obyčejný ocet nedávejte, kromě toho že není vhodný, tak odvápňuje!!! To raději dejte pouze obyčejnou čistou vlažnou vodu.

   V případě průjmu nebo pokud nemáte jablečný ocet ani acidomid, je dobré podávat kuřátkům čerstvý (slabý) černý čaj-neslazený a to zejména v prvních dnech!

Teplota

    Zda kuřátka mají správnou teplotu poznáte snadno. Jak se kuřátka na sebe mačkají, leze jeden přes druhého do středu chumlu - je jim zima. Jestliže však kuřátka leží mimo prostor žárovky, každý jinde a spokojeně spinkají, je vše v naprostém pořádku. Můžou ležet také natažení jako "špageta", nebojte, pravděpodobně je vše OK. Ovšem pokud lapají s otevřeným zobáčkem po vzduchu a mají roztažená křídla - je jim horko.

Čerstvě vylíhnutá kuřátka potřebují teplo a sucho.

   Pokud jsou líhnutá pod kvočnou, která má správné instinkty, zahřejí se kuřata i za chladného počasí v jejím peří. Je-li však velmi chladno nebo máte kuřátka vylíhnutá v líhni je nutno poskytnout jim náhradní tepelný zdroj v podobě tepelné lampy (infra lampy), a to raději s červeným světlem. Ještě vhodnější jsou uzavřené porcelánové lampy nebo umělé kvočny, které vyzařují pouze teplo a nenarušují přirozený biorytmus kuřat intenzitou světla. Nezapomeňte ale také na dobré větrání, čerstvý vzduch je pro kuřata stejně důležitý jako teplota.

Pokud nemáte jiné možnosti, postačí i obyčejná žárovka.

NE LEDKA!

Požadovaná teplota pro kuřátka:

   Kuřata, která dostatečně oschla v líhni přemístíme do připravené odchovny s teplotou 34 °C a to cca 24-48hod od vylíhnutí.

   Vždy po týdnu postupně snižujeme teplotu o 2 stupně na konečných 18 °C. Uvedené teploty měříme v blízkosti podlahy, kde se kuřata pohybují .

   První dny po převozu k Vám domu do nového prostředí sviťte kuřátkům nonstop, aby kuřátka poznala prostor a navykla si na to, kde mají vodu a jídlo. Jejich prostor, kam budou umístěné po vašem příjezdu ode mě, už připravte a vytopte než vyjedete z domova, aby po příjezdu domu, mohla jít rovnou do správného tepla-tedy 34°C. No a pak jen každý týden snižujte teplotu zhruba o 2°C.

   Ven je umístěte ideálně až ve stáří min. 6týdnů. Pokud chcete ven umístit menší kuřátka, tak ne mladší 3týdnů a to jen do správné (odpovídající) venkovní teploty, na část výběhu ať jde sluníčko (ať se mohou ohřát) a na část stín (ať se mohou schovat), vodu a jídlo jim samozřejmě dejte také a hlavně potřebují závětří! Ať nenastydnou. Prostor dobře zabezpečte, aby k nim nemohli létat vrabci a další ptáci, aby jim tam nedonesli různé nemoci, oni i třeba čmelíci udělají pěknou paseku, takže zamezit přistup dalších zvířat.

Krmení / voda

     Své kuřecí drobotině pořiďte speciální krmnou směs určenou přímo pro ně. Zpravidla nese označení K1. Kuřátka začínají zobat hned druhý den po vylíhnutí. Krmivo jim umístěte do nízkých krmítek, aby k potravě měla bezproblémový přístup. Nechcete-li krmit směsí můžete v prvních dnech udělat sypkou směs z nastrouhaných vajíček s nasekanými kopřivami + pšeničný šrot. I s krmením v této podobě neuděláte krok vedle (ALE pozor na průjem a na nutné doplňování vitamínů a minerálů dle potřeby pro jejich správný růst a vývoj).

   Za mě osobně jednoznačně doporučuji krmit směsí K1. Ta jim zaručí doporučený přísun minerálů , vitamínů atd... které v případně náhradního krmení musíte doplňovat, není snadné jim dodat vše potřebné v doporučením denním dávkování....Takže směs K1 je v pořádku.

   Pokud kuřata nezobou ihned druhý den, nevadí. Některá začínají zobat ve stáří 2-3 dnů, do té doby mají dostatečnou vnitřní rezervu, kterou získala ze žloutku.

   Udržujte neustálý přísun pití. Použijte nízké napáječky, které plňte vlažnou vodou s trochou jablečného octa nebo Acidomidem anebo slabým černým čajem. Široké misky s vodou nejsou vhodné. Kuřátka se v nich máchají, čímž se zvyšuje jejich možnost onemocnění. Na krmení a vodu volte nádoby, které budou dobře omyvatelné a zdravotně nezávadné. Kuřata potřebují čistotu.

Sledujte stolici svých kuřátek, ta hodně napoví o kvalitě stravy.